ثروت در پایه هرم

معرفی کتاب ثروت در پایه هرم

چهار میلیارد انسان در پایه هرم  اقتصادی جهان جا دارند و با کمتر از دو دلار در روز گذران می کنند. این کتاب به این چهار میلیارد انسان می پردازد.

اگر با تهدیدستان پایه هرم چون مشتری رفتار شود آنها از مزایایی چون احترام، حق انتخاب و عزت نفس برخوردار می شوند و فرصتی پیدا تا از دامچال فقر نجات یابند.

انسان دریافته است که فقر و فساد همزاد هستند، بنابراین همواره برای فقرزدایی تلاش کرده است. ولی به رغم تلاش در دوره‌های مختلف، هنوز هم بشر با هرم اقتصادی روبه‌رو است به طوری که بیش از ۴ میلیارد جمعیت آن در پایۀ هرم در فقر قرار دارند. پراهالاد (نگارنده)، استراتژیست هندی‌تبار، استراتژی نوینی را در فقرزدایی مطرح کرده است که در آن تهی‌دستان، تهی‌مغزان تلقی نمی‌شوند. وی معتقد است که اگر با تهی‌دستان پایۀ هرم مانند مصرف‌کننده رفتار شود نه یارانه‌بگیر، آن‌ها از مزایایی چون احترام، حق انتخاب و عزت نفس برخوردار می‌شوند و فرصت پیدا می‌کنند تا از دام فقر نجات یابند. وی در کتاب، نخست چارچوبی را برای مشارکت فعال‌بخش خصوصی در پایۀ هرم عرضه می‌کند که تمرکز آن بر پذیرش دگرگونی‌های مختلف توسط شرکت‌های بزرگ، سازمان‌های غیردولتی، دولتی و خود فقیران است. سپس ۱۲ ایده دربارۀ انواع کسب و کار مطرح می‌کند که در همۀ آن‌ها قاعدۀ هرم، بازاری فعال شده و سودآور است؛ و در پایان راه‌کارهای سرمایه‌گذاری، ایجاد عزت نفس و کارآفرینی در پایۀ هرم را بیان می‌کند.

 

مشخصات کتاب

 

مؤلف: پراهالاد

ناشر: فرا

مترجم: فضل‌اله امینی

ویراستار: فریبا لطیفی

زبان: فارسی

رده‌بندی دیویی: ۳۳۸٫۸۸۸۱۷۲۴

سال چاپ: ۱۳۸۷

تیراژ: ۳۰۰۰ نسخه

تعداد صفحات: ۵۰۲

قطع: وزیری (شومیز)

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *